Vinç Yük Testi

Yakın zamanda firmanızda bir vinç kurulumu yaptıysanız veya vinç tamir ettirdiyseniz, neden muayeneden geçmesi gerektiğini ve ne tür vinç test ağırlıklarının kullanılması gerektiği konusunda henüz uzman olmayabilirsiniz. Bizler bu yazımızda hem sizlere verdiğimiz hizmeti hem de neden bu hizmeti almalısınız bunlardan bahsedeceğiz.

Neden Vinç Yük Testi Yaptırmalıyız?

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) yönetmeliğince tüm aktif vinçler yıllık olarak denetlenmelidir. Günlük veya haftalık kullanım, önemli vinç bileşenlerini aşındırmaktadır. Bu aşınma bir arızaya veya daha da kötüsü sizi, ekibinizi veya şirketinizi riske atan tehlikeli bir arızaya yol açabilir.

Rutin denetimler, olası sorunların belirlenmesine ve maliyetli veya geri dönüşü olmayan bir olay meydana gelmeden önce ele alınmasına yardımcı olabilir.

Periyodik Vinç Yük Testi

İstiflenebilir Çelik veya Dökme Demir Vinç Test Yükleri ile

Genellikle firmalarında tercih ettiği vinç test yükleri çelik veya dökme demir ağırlıklardır. Bu test yükleri kolayca istiflenebilir. Su dolu test yüklerinin kullanılmasının mümkün olmadığı, düşük boşluk payı ve kapalı alan uygulamalarında vinçlerin yük testi için çok uygundur.

Çelik test yükleri, birkaç kilogramdan 10 ton veya daha büyük boyutlara kadar değişir ve daha büyük ağırlıklar, kaldırma stantlarında istiflemeyi mümkün kılmak üzere yapılandırılmıştır.

Çelik test yüklerinin avantajları şunlardır:

  • Sınırlı tavan boşluğu uygulamalarında kullanım sağlamak için düşük çalışma yüksekliği sağlar.
  • Birden fazla vinci test ederken, test yüklerini olduğu gibi bırakabilir. Ardından, başka bir vincin doğrudan testini yapıp zamandan tasarruf sağlanabilir.
  • Yüke karşı test edilmiş taşıyıcı sepetler ve kaldırma sehpaları kullanarak operatör güvenliğini sağlanabilir.
  • Kompakt ve gerektiğinde silindirler kullanılarak dar alanlara taşınabilir.
  • Zincirler ve diğer standart arma donanımı kullanılarak kaldırılabilir.
  • Daha küçük test ağırlıkları, teknisyenler tarafından kısıtlı alanlara elle taşınabilir.

 

Beton Test Yükleri ile

Beton test yükleri, çelik test yüklerine benzer. Bir tür istiflenebilir test yükleridir. Ancak çelik yükler gibi popüler değildir.

Yoğunluğu nedeniyle çelik veya dökme demirden daha azdır. Hacmi çelik test ağırlıklarından daha büyüktür. Bu yüzden çalıştırması kolay değildir.